Sahel, střední Tunisko

Jako Sahel se obvykle označuje historická arabská oblast Tuniska kolem svatého města Kairouanu. V dnešní době je Sahel znám spíše svými hotely na pobřeží kolem Sousse a Monastiru.

..\mapy\sahel.jpg

Sousse

Přímořské město Sousse je třetí největší město Tuniska. Doporučuji navštívit všem, kdo si chtějí udělat obrázek o všech sférách tuniského života. Další informace o městě Sousse.

Monastir

Bývalé římské město Ruspina získalo velký význam v 8. století, když v něm byl postaven opevněný ribat. Ribat je klášter, osídlený muslimskými mnichy a zároveň vojáky (murabitinové). Opevněný ribat je zajímavou památkou, kterou doporučuju k prohlédnutí. V ribatu je mimo jiné muzeum, kde jsou v opuštěných vitrínách vystaveny vzácné kordóbské astroláby (z roku 927) a staré arabské tkaniny nebo hrníčky demonstrující staré arabské umění. Zajímavá novostavba Monastiru je mauzoleum Habiba Bourguiby. Monastir je velmi oblíben turisty, takže ve středu města je občas jak na Václaváku. V okolí Monastiru je mnoho moderních zahradních hotelů, poblíž je mezinárodní letiště. Další informace o městě Monastir.

Mahdia

Starý fénický a římský přístav Cap Afrique byl jeden čas v 10. století za Fatimidů hlavním městem Tuniska (před Tunisem a po Kartágu), viz historii. Atmosférou se Mahdia dost podobá Monastiru, od nějž je kousek na jih. Pobřeží obklopují moderní hotely, je zde docela čisté moře (narozdíl třeba od Sousse). V Madhii stojí za vidění typická brána Skifa Kahla a kousek dál pevnost ze 16. století zvaná Borj Mahdia.

Port El Kantaoui

Port znamená přístav. Port El Kantaoui je moderní letovisko s přístavem. Kromě přístavní oblasti s mnoha malými i velkými hotely má i cosi jako centrum vystavěné v moderním stylu s dvoupatrovými domy, širokými ulicemi a kašnami. Opravdu moc hezké místo, líbilo se mi tu. Hodně zeleně a dost kaváren či restaurací. Celé město je nové, hotýlky jsou postavené podle vzorů ze Sidi Bou Said. Další informace o Port El Kantaoui.

Sbeitla

Leží už hodně na západ, takže nebývá uváděna v souvislosti se Sahelem. Správní centrum oblasti, ale hlavně významné římské ruiny. Další informace o Sbeitle.

Kairouan

Čtvrté svaté město islámu a hlavní svaté město severní Afriky (Maghrebu) leží ve vnitrozemí asi 70 km na západ od Sousse. Mezi početnými zajímavostmi vyniká Velká mešita, která zavírá už ve dvě odpoledne a potom se do ní nesmí. Kromě svatého města islámu je Kairouan nepochybně i svatým městem nepořádku. Já jsem si Kairouan oblíbil kvůli zdejšímu medovému pečivu. Další infrmaceo Kairouanu.

El-Jem

El Jem je na mapě malá vesnička, uprostřed ní ovšem stojí obrovské a úžasně zachovalé římské koloseum, postavené ve třetím století. Se vstupenkou do kolosea můžete potom navštívit i muzeum obsahující stovky římských mozaik vykopaných v okolí. Podrobnosti a fotky El-Jem

Sfax

Druhé největší město Tuniska obvykle není nejčastějším cílem cestovek, ale za návštěvu stojí. Sfax je de facto hlavní město tuniského jihu, protože jde o obchodní, zemědělské a průmyslové centrum. Medina Sfaxu má mocné hradby s bránou Bab Diwan se třemi oblouky. Palác Dar Jellouli ze 17. století s muzeem, poblíž velká mešita.

Kirkény

Menší ostrovy poblíž města Sfax. Na většině pláží je nepořádek, je tu hezky, pár silnic, asi sedm letovisek s menšími hotely. (Iles Kerkennah) Neznám žádný způsob, jak se na Kirkény dostat.

sousse 21monastir 38monastir 37kairouan amplion 4kairouan koberceel jem 32

Informace pro zvědavé turisty

Tunisko.com píše Yuhů, © 2005 - 2023, tel. 732 746 901, info@tunisko.com, kontakt.

 

// analytics 4