Tunisko - základní údaje
Severní Afrika - Tunis a Tunisko - Rozloha a populace asi jako my - Lidé v Tunisku - Měna - Vízová povinnost do Tuniska už není - Politická situace - Časové pásmo - Svátky
Severní Afrika
Severozápadní části Afriky se říká Maghreb. Do Maghrebu patří Maroko, Alžír a Tunisko a vládne mu pohoří Atlas. Maghreb je staré arabské označení "západu". Z pohledu arabských dobyvatelů z osmého století totiž Tunisko leží na arabském západě. Stát Tunisko sousedí pouze s Alžírskem na západě a na jihu s Libyí.
Tunis a Tunisko
- Tunis je hlavní město.
- Tunisko je země.
Lidi si to pletou.
- anglicky Tunis = město Tunis
- anglicky Tunisia = země Tunisko.
Rozloha a populace asi jako my
Severní Afrika je obrovská, a tak i když se Tunisko zdá být na mapě malé, ve skutečnosti je to pěkný cvalík. Má rozlohu trochu větší než bývalé Československo. 40 % povrchu Tuniska ovšem pokrývá poušť.
Obyvatel Tuniska je asi 10 miliónů, tedy zhruba jako Čechů. Když si odmyslíme ty jižní pouště, vychází, že hustota obyvatelstva bude zhruba stejná jako u nás.
Lidé v Tunisku
Obyvatelé Tuniska se národnostně hlásí k Arabům a menšinově k Berberům. Hovoří Arabsky. Nejsou to černoši, prostě Arabové a Berbeři (patří k europoidní rase). Velmi často na ulici potkáte i Tunisana, který je až na svou řeč k nerozeznání od rodilého Francouze.
Tunisané se oblékají normálně evropsky (či spíše čínsky?). Děti nosí trička a tepláky, muži dlouhé kalhoty a (nejčastěji modré) košile s dlouhým rukávem, ženy nosí šaty moderní nebo trochu zastaralé, asi jako u nás ženy ve čtyřicátých letech 20. století. Nečekejte, že budete potkávat Berbery v krojích! I průvodci velbloudů na sahaře nosí čínská trička a kecky.
Tuniská děvčata jsou velmi hezká. Na Češky nemají, ale v Evropě by hrála první ligu. Ženy nemusejí nosit šátek, je to na nich, jestli budou. Co jsem slyšel, vyjadřují tím svou víru.
Tunisko je myslím jediná arabská země, kde jsou ženy plně emancipované. Opravdu plně. Mají i stejnou mzdu za stejnou práci, což třeba není ani u nás. Na druhou stranu běžný Tunisan stráví celý den vysedáváním v kavárně, takže se zaměstnavatelům nedivím, že chtějí platit raději skutečně pracujícím (tedy ženám).
S výjimkou vlezlých obchodníků a žebrajících dětí z center turistických měst mi Tunisané přišli velmi příjemní. Pokud umíte dobře francouzsky nebo anglicky, můžete si s nimi příjemně popovídat o životě a tak vůbec.
Typický mladý Tunisan:
- je hrdý na svou zemi,
- a rád by emigroval, kdyby to šlo
Měna
Tuniský dinár se dělí na 1000 milimů. Jeden dinár je asi naše patnáctikoruna. Další podrobnosti o tuniské měně.
Vízová povinnost do Tuniska už není
Do Tuniska pro občany ČR už neplatí vízová povinnost. Od prosince 2014 stačí mít platný pas.
Pas musí mít ale platnost ještě alespoň půl roku. Na pobyty delší než 3 měsíce je potřeba požádat o vízum.l
Ambasády
Velvyslanectví Tuniské republiky v ČR: Nad Výšinkou 1325/7, 1500 00 Praha 5, telefon +420 244 460 652
Velvyslanectví ČR v Tunisu: Ambassade de la Repubilque Tcheque, 98 Rue de Palestine, P.B. 35, 1002 Tunis - Belvedere (to jako hlavní město)
Konzulát máme v městě Tunis, také na Rue de Palestine.
Informace
ONTT Praha - Tuniský národní úřad pro cestovní ruch. Štěpánská 14/611 110 00 Praha1 Tel: 224941824, 224942424
Opravdu velice vstřícný přístup, doporučuji návštěvu, budete-li se někdy toulat v Praze ve Štěpánské.
V Tunisku hledejte oficiální informace v kancelářích ONTT, někdy to chce ale mluvit trochu francouzsky, protože úředníci angličtinu neradi. Kancelář ONTT najdete v každém větším městě.
Politická situace Tuniska
V roce 2014 proběhly druhé svobodné volby. Situace je klidná a stabilní. Tunisko je s velkým náskokem nejdemokratičtější země severní Afriky.
Dříve jsem na této stránce měl údaje platné v roce 2006.
Časové pásmo
V roce 2009 v Tunisku není vůbec zaveden letní čas. Počítejte tedy s tím, že když je v létě u nás jedna hodina, v Tunisku je teprve 12. Při příletu do Tuniska si tedy šoupněte hodinky o hodinu nazpátek.
V minulých letech Tunisko letní čas zaveden mělo, akorát končil a začínal v jiné dny než u nás.
Pokud tuto stránku zapomenu aktualizovat, spolehlivé informace o letním času v dalších letech půjdou pravděpodobně najít pouze v anglických nebo francouzských zdrojích. V angličtině hledejte DST (daylight saving time), ve francouzštině l' heure d'été.
Aktualizace 2010: pořád nemají žádný letní čas.
Svátky
Data muslimských svátků záleží na lunárním kalendáři, a tak se mění: Aid el-Kebir (únor), Moharem (červen nebo červenec, muslimský nový rok), Mouloud (srpen, narození Mohammeda), Aid es-Seghir (listopad, konec Ramadánu).
Státní svátky
- 18. ledna - den revoluce (čert ví jaké)
- 20. března - den nezávislosti (1956)
- 21. března - den mládeže
- 9. dubna - den mučedníků (něco jako u nás 6. červenec)
- 1. května - svátek práce
- 25. července - den republiky
- 13. srpna - den žen
- 7. listopadu - den nové éry (odstoupení Bourguiby r. 1987)
Další informace
Pár odkazů na stručné podstránky o konkrétních tématech:
Elektrika v Tunisku, formality pro vstup do Tuniska, léky na průjem, očkování do Tuniska, Djerba - počasí, telefonování z Tuniska
- Předchozí stránka: Proč jet na dovolenou do Tuniska
- Další stránka: Jak se v Tunisku domluvit
Komentáře k této stránce - hlavní údaje o Tunisku na diskusním webu najih.cz