Do Tuniska letecky

Letiště v Tunisku - Jak probíhá let - Vstupní a výstupní karta - Tunisair - Cena letenek - Odletová taxa

Letiště v Tunisku

V Tunisku je 6 letišť přijímající turistické lety:

 • u hlavního města Tunisu
 • v Monastiru
 • jižněji u města Sfax
 • na jihu na ostrově Djerba
 • v jihozápadním vnitrozemí u Tozeur
 • na severním pobřeží u města Tabarka

Naprostá většina turistických letů ovšem končí v Tunisu, Monastiru a na Djrebě.

Neznám žádný lowcost, který by do Tuniska z České republiky létal. Domnívám se, že takový lowcost neexistuje.

Jak probíhá let

Jak to funguje, když letíte s nějakou cestovkou. Nemusíte to vědět, všechno přichází tak nějak samo a je to intuitivní:

 1. V čase, kdy se máte dostavit, se dostavíte na letiště. Zajdete si ke stánku příslušné CK a zeptáte se, kam máte jít k odbavení zavazadel (to můžete zjistit i podle cedulí). Předložíte voucher (ten byste měli mít s sebou, obvykle chodí poštou předem) a přitom dostanete letenku.
 2.  Na odbavení zavazadel se stojí fronta. Na konci fronty položíte své zavazadlo na pás a letušce podáte pas a letenku. Ona to zkontroluje, nechá si jeden ústřižek letenky a vydá vám palubní vstupenku. Zavazadlo opatří značkou a pošle ho po pásu k letadlu. Na zadní stranu letenky letuška přilepí kontrolní ústřižek zavazadlové značky (nebudete ho potřebovat). Zavazadla smíte mít obvykle do hmotnosti 20 kg na osobu. Někdy se dovoluje jedné osobě mít víc zavazadel, ale nepřišel jsem na to, na čem to závisí. Veškeré případné problémy se zavazadly zjistíte už tady, takže se můžou řešit v klidu.
 3. Pasová kontrola vás pustí do bezcelního prostoru. Při letech do Tuniska budete na terminálu, který přísluší zemím mimo EU.
 4. Pak se musíte dostat do tranzitního prostoru. Přitom se kontroluje, jestli nejste terorista: procházíte takovým rámem, který zapíská, když u sebe máte něco kovového. Zároveň se na rentgenu kontroluje obsah příručních zavazadel. Přijdete o lahve s pitím a o všechny ostré kovové předměty. Více v kapitole co si vzít s sebou.
 5. Půjdete k příslušné bráně (GATE), je označena číslem. Tam se většinou dost čeká. Za nějaký čas přijdou letušky a bránu otevřou. Kontrolují palubní vstupenky a tubusem pouštějí cestující do letadla.

Samotný let probíhá normálně. Slabší povahy obzvláště baví představa nabourání letadla a pečlivě sledují instruktáž, co dělat v případě havárie. Nechci to zlehčovat, taky jsem poprvé měl dost bobky.

Před startem se vypínají mobily. Pak se vzlétá, rozdávají se studené nápoje (asi decka na osobu), jídlo (pečivo, máslo, teplá svačina, a zákusek, vše na jednom tácu) a nakonec teplé nápoje (kafe nebo čaj). Pak se tácy sbírají. Let do Tuniska je krátký, asi dvě hodiny. Je to blízko. Během letu vyplňujete vstupní kartičku (popisuju podrobně níže).

Pokud letíte s cestovkou s charterovým letem, tak těsně po přistání cestující tleskají. Kdysi jsem se domníval, že tleskají kapitánovi, jak pěkně přistál. Dnes už vím, že tleskají sobě, že let přežili.

V Tunisku po vystoupení z letadla na letištní plochu se vleze do autobusu, který popojede pár metrů k letištní hale. Na letišti po příletu:

 1. projdete pasovou kontrolou. Jedete-li s cestovkou, máte vízum již paušálně vyřízené. Od roku 2014 nepotřebujete vízum ani tehdy, když letíte bez cestovky.
 2. čekáte na kufr kolem jezdícího pásu
 3. projdete do volně přístupné haly, kde se setkáte s prvními šmelícími Araby a v normálním případě i s delegátem své cestovky.

Delegát (nebo delegátka) cestovky vás pošle k autobusu. Autobusy jsou označené číslicemi, ale v Tunisku musíte mít štěstí, abyste našli ten správný. (První autobus obvykle odjíždí přeplněný, lepší je počkat si na druhý.) Tento autobus má smlouvu s cestovkou a sveze vás do hotelu. Je dobré pamatovat si, jaký hotel je ten váš. Po dynamické a krkolomné jízdě (řidiči jsou profíci) skončíte ve svém hotelu.

Letiště se nesmí fotit. Teoreticky riskujete zničení filmu nebo v případě digitálních fotoaparátů zabavení přístroje. Všichni samozřejmě fotí normálně.

Vstupní a výstupní karta

Personál letadla nebo někdo z cestovky vám vydá vstupní a výstupní kartu. Je to formulář ve francouzštině a angličtině. Má dvě téměř shodné části -- jednu odevzdáváte při příletu a druhou při odletu. Je dobré si tu druhou část založit do pasu, ale když ji ztratíte, tak se nic neděje, pouze ji při odletu vyplníte znovu.

letecky karticka
Detail vstupní a výstupní karty. Vyplňuje se mj. číslo pasu a datum jeho vydání.

Tunisair

Může se vám stát, že do Tuniska poletíte s Tunisairem. Nebojte se, je to v pohodě. Sice může působit trochu zvláštním dojmem, když v Praze nastupujete do letadla a vítají vás Arabové, ale to je pouze věcí zvyku. Další zvláštností je to, že nikdo z posádky samozřejmě neumí česky, ovšem francouzsky a anglicky se domluvíte v pořádku. Poněkud veselá je též úvodní instruktáž v angličtině, kdy to, co se z reproduktorů line, pochopíte spíše podle toho, co dělá jeden člen letového personálu.

Tunisairu musím pochválit palubní stravu, je to mnohem lepší než běžné laciné cestovky.

Cena letenek

Od roku 2008 se ceny letenek musejí uvádět jako konečné. Dřívější praxe, že se k letenkám ještě musel připočítat palivový příplatek a nějaké další daně nebo poplatky, je zrušena. Občas se u nízkonákladovek může vyskytnout poplatek za platbu kartou.

Linky do Tuniska se každý rok mění. Z Prahy nic přímo do Tuniska nelétá. Nejlepší bývá vzít to s přestupem v Milánu (EasyJet na MPX a pak někdo), ale i taková letenka vyjde na 10 tisíc. Přímé lety se dají sehnat z Vídně a ty bývají levnější.

Odletová taxa od září 2015 zrušena

Od října 2014 do srpna 2015 si musel každý turista koupit kolek za 30 TD, jinak ho při odletu nepustili do letadla. Kolek se dal koupit v trafikách, na poštách, v hotelích, prostě všude možně. Byla to "milá" snaha tuniské vlády ještě více se na turistech přiživit. Po dvou teroristických útocích v roce 2015 a následném poklesu návštěv se vláda snaží odbourávat bariéry turistického ruchu.

O cestování letadlem na jiných mých webech: Portugalsko letadlemdo Gruzie leteckyTurecko letadlem, do Bulharska leteckylety mezi Kanárskými ostrovy, Maroko letecky, letadlem na Madeiru

Jestli se chcete do Tuniska podívat, mrkněte na aktuální last minute do Tuniska na Invia.cz. Nejsou to sice všechno last minutky, ale vybrat se tam dá.

 

pred odletemtunisair hlavni jidlotunisair jidlotunisair salatv letadleletecky pristavaletecky zelene pristavaletisteletecky 1letecky tunisair nastupletecky pred navratemtunisko smartwingsletiste 7 listopadu

Informace pro zvědavé turisty

Tunisko.com píše Yuhů, © 2005 - 2022, tel. 732 746 901, info@tunisko.com, kontakt.