Jak trávit v Tunisku volný čas

Cestování po památkách - Polehávání po plážích - Nakupování - Atrakce a fakultativní výlety - Lelkování a povídání s Araby

Cestování po památkách

Tuniské pamětihodnosti mají tu nepříjemnou nevýhodu, že jsou od sebe docela dost vzdálené. Když to porovnám třeba s Krétou, která je mnohem menší, tak Tunisko i Kréta mají asi tak stejně zajímavých památek. Když to srovnám s Českou republikou, která je přibližně stejně velká jako Tunisko, tak u nás je toho mnohem víc (i kdybych měl počítat jenom středověké hrady).

Určitě stojí za to projít si tuniské pevnosti nad městy, ribaty (opevněné kláštery), přístavy na pobřeží a některá muzea, ale to je tak všechno. Časem zjistíte, že všechny kameny ve zdi vypadají stejně a že římské mozaiky jsou na jedno brdo.

Polehávání po plážích

Většina lidí jezdí do Tuniska hlavně na pláže nebo kvůli opalování u bazénu. Další informace o koupání.

Téměř na všech tuniských plážích (nevím, jak na severu) se nabízí let padákem. Stojí asi 30 dinárů (šest stovek) a dá se uhádat napolovinu. Padák je na laně tažený člunem. Já jsem to raději nezkoušel. Pokud se hodně bojíte, sveze se provozovatel padáku s vámi (je tam sedák pro dvě osoby).

Nakupování

O mé oblíbené zábavě jsem napsal celou stránku nákupy v Tunisku.

Atrakce a fakultativní výlety

Cestovka, se kterou pojedete do Tuniska, vám s velkou pravděpodobností nabídne tak zvané fakultativní výlety. Cestování po památkách, po poušti, výlet na lodi nebo něco na ten způsob.

Téměř všechny fakultativní výlety se dají na místě od místních průvodců sehnat laciněji, nebo si je můžete zorganizovat na vlastní pěst. Výlet od české cestovky má tu výhodu, že nemusíte nic organizovat a často u toho máte i fundovaný český výklad.

Nejčastější fakultativní výlety v Tunisku po památkách:

Atrakce:

  • jízda na koních
  • jízda na velbloudech v poušti (Douz)
  • jízda terénním autem v poušti
  • motokáry po pobřeží
  • plavba "pirátskou" lodí

Takže vlastně jsou to samé "jízdy".

Jak už jsem zmiňoval, u místních podnikatelů se dají jednotlivé výlety a zejména atrakce pořídit laciněji než od české cestovky, zhruba 30 až 50 procent levněji. Například výlet lodí české cestovky prodávají za 30 až 50 dinárů, přičemž se dá usmlouvat na 20 dinárů.

Plavba tak zvanou pirátskou lodí je něco stěží uvěřitelného. Motorové lodě se stěžni a falešnými plachtami vyvážejí den co den na moře za těžké prachy spoustu turistů, aniž by ti z toho cokoliv měli (kromě pečených ryb k obědu a spousty nesplněných slibů). Svým způsobem jsou provozovatelé těchto lodí opravdoví novodobí piráti. Mrkněte na pár fotek  a popis zážitků z "pirátské" lodě.

V Tunisku doporučuju vyzkoušet jízdy na koních a na velbloudech. Koně mají u některých větších hotelů, takže se dá jezdit po pláži. Naopak velbloudy zkuste sehnat někde na jihu v pouštích, na pláži to není ono.

Lelkování a povídání s Araby

Vysedávání v kavárnách je běžný způsob, jak Arabové tráví den. Chcete-li se s někým místním seznámit, přisedněte si a dejte si kafe. Neseznamujte se ovšem s každým, kdo se bude chtít vnutit (lžiprůvodci). Budete-li sedět na jednom místě déle, popovídáte si po chvíli se skutečnými domorodci.

Komentáře k této stránce - co dělat v Tunisku na diskusním webu najih.cz

 

kone 1kone 2kone stajelod 10kerkomotokary 1motokary 2plaz atrakce cenikplaz lodeplaz padakplaz rybariplaz turistitunisko pruvodce cestovky

Informace pro zvědavé turisty

Tunisko.com píše Yuhů, © 2005 - 2022, tel. 732 746 901, info@tunisko.com, kontakt.