Jižní Tunisko

tunisko.jpg

Ostrov Djerba

Djerba je největší ostrov Tuniska i severní Afriky. Plochý ostrov o rozloze pouze 520 km2 je nejvyhledávanější tuniskou rekreační lokalitou. Ostrov má letiště a spoustu hotelů různých úrovní. Na ostrově samotném jsou na severním pobřeží zajímavé pláže, hotely městečko Houmt Souk a pár vesniček či golfových hřišť. Za vidění stojí ještě Synagoga Ghriba a pevnost Borj el-Kébir. Jinak povrch Djerby pokrývají nuzné sady a špatně zavlažovaná pole.

Další informace o ostrově Djerba.

La Ghriba na Djerbě

Ve vesnici Riadh nedaleko Houmt Souk na ostrově Djerba stojí synagoga La Ghriba (postavená na základech jedné z nejstarších synagog světa). Dodnes je důležitým židovským poutním místem -- ostrov Djerba byl v minulosti mezi několika málo místy, kde Židé směli přebývat. Židé mají v synagoze Ghirba něco jako centrum výzkumu Tóry, uchovává se zde jeden velmi starý exemplář Starého zákona.

Zarziz

Zarziz jsou lázně na thalassoterapii s velkým palmovým hájem. Lázně jsou spojené s ostrovem Djerba římskou cestou. V okolí pláží je dost hotelů.

Gabes

Gabes leží na pobřeží západně od Djerby směrem do Sfax. Gabes se nazývá branou Jihu, protože zde ve středověku končily karavany přicházející z Afriky. Jde o docela hezké město s velkou oázou, která se táhne podél pobřeží. Z Gabesu vede na západ silnice k oázám Kebili a Tozeur u slaného jezera Chott el Jerid. Podle Gabesu se jmenuje i záliv (Golf de Gabes), což je ten jižní velký výkus v tuniském pobřeží.

Matmata

Oblast jeskynních obydlí jihozápadně od pobřežního města Gabes. Další informace o oblasti Matmata.

Medenine

Relativně větší městečko jižně od Djerby, již ve vnitrozemí, bývalo důležitou křižovatkou karavanních cest. I dnes se přes něj často jezdí cestou na jih nebo do Gabesu. Zajímavostí Medeine jsou obydlí, která se nazývají "ghorf". Jsou to jednoduché komory z hlíny a palmového dřeva nalepené na sebe do výšky několika poschodí, do kterých se musí po úzkých schůdkách. Jsou to spíše stará skladiště než obydlí.

Tataouine

(Též Foum Tataouine.) Město v širokém údolí na křižovatce cest je výchozím bodem pro návštěvy ksarů, opevněných berberských vesnic. Je tu dost levných obchodů. Na jaře je zde bubnový festival.

Berberské vesnice

Hodně berberských vesnic v jižním Tunisku je opěvněných. Takovým se říká Ksary. Centrem jejich oblasti je Tataouine, ale táhnou se i dále na západ. Jde o poslední oblasti Tuniska, ve kterých se mluví berbersky, nikoli arabsky.

Douret je stará vesnice s opevněním na skalách a s patrovými skladišti -- ghorfy. Chenini má dobře zachované berberské osídlení. Vesnici tvoří domy vytesané do strmého srázu. Divoké místo Guermessa se uvádí jako nejkrásnější. K mešitě ležící nad městem vede pouze úzká pěšina.

Seznam dalších důležitých ksarů: Ksar el Fareh, Ksar Hadada, Ksar Ouled Soltana, Ksar Ezzahra, Ksar Ghilane, Ksar Tracine

ksarksar 2ksar 3oazaoaza koberce 1oaza koberce 2oaza zabradliploty poustpoust zdi

Informace pro zvědavé turisty

Tunisko.com píše Yuhů, © 2005 - 2022, tel. 732 746 901, info@tunisko.com, kontakt.