Sbeitla

Moderní město Sbeitla není tak zajímavé jako pozůstatky antické Sbeitly, zvané Sufetula nebo Sibetula. Ruiny se nacházejí kousek od moderního města, kolem silnice mířící na severozápad. Spousta sutin má centrum kolem tří téměř kompletně zachovaných chrámů. Jeden chrám je až z byzantského období, ale ostatní byly pravděpodobně původně zasvěceny římskému pantheonu a Jupiterovi (i když později zřejmě křesťanské byly). Asi nejzajímavější jsou pozůstatky veřejných lázní, v nichž se zachovaly kompletní podlahové mozaiky a zbytky sloupů. Chybí málo a člověk si představí, jaké by to bylo mít takovéto veřejné bazény. Na nejnižším místě prostranství stojí divadlo široké 56 metrů s dobrou akustikou (podobně jako El-Jemu).

Do Sbeitly občas zajíždějí cestovky v rámci fakultativních výletů a dělají zastávku cestou ke slaným jezerům mezi Kairouanem a Tozeurem.

Okolí Sbeitly je velmi suché. Ačkoli kolem města prochází koryta vádí, voda je v nich jen krátce na jaře. Sbeitla je správní centrum velké části Sahelu.

Komentáře k této stránce - Sbeitla na diskusním webu najih.cz

 

Informace pro zvědavé turisty

Tunisko.com píše Yuhů, © 2005 - 2022, tel. 732 746 901, info@tunisko.com, kontakt.