Tabarka a okolí

Úplný severozápad Tuniska. Okolí Tabarky je dost zelené, protože tu ještě (na rozdíl od zbytku Tuniska) častěji prší. Skrze lesy se dá procházet po lesních cestách.

Tabarka

Město a zajímavý velký přístav pro výletní lodě na úpatí velkého horského masivu pokrytého něčím, co připomíná lesy. Další informace o místě Tabarka.

Ain Draham (Aïn Draham)

Městečko se střechami z červených tašek, takže vypadá jako vesnička někde na francouzském jihu. V jiných oblastech Tuniska se červené tašky nepoužívají. Nemám to potvrzené, ale myslím si, že červené tašky a šikmé střechy přinesli do Tuniska francouzští kolonizátoři v devatenáctém století. Ain Draham leží ve výšce 800 metrů a je křižovatkou turistických cest, po nichž se dá dojít k Průsmyku větrů, průsmyku Ruines nebo k jezeru Béri.

Bulla Regia

Rozsáhlý soubor zbytků města, jehož rozkvět připadá na 2. a 3. století našeho letopočtu, tedy do vrcholného římského období (v téže době byl např. postaven amfiteátr v El Jemu). K vidění jsou ruiny termálních lázní, divadla a asi deset podzemních obydlí s mozaikami. Jsou architektonicky zajímavě přizpůsobeny horkému a suchému klimatu.

Le Kef

Staré město vystavené na velkém horském masivu. Má zachovalé autentické uličky s určitým kouzlem. Můžete vidět ruiny velké baziliky Svatého Petra a mešitu Sidi-Bu-Makhlouf s osmiúhelníkovým minaretem a se dvěma kopulemi. Žil zde svatý Augustin.

Chemtou

Římané těžili v mramorových dolech v okolí zvláštní mramor okrového tónu, tak vzniklo město Chemtou. Spousta staveb se dochovala ještě z dob těžby, například obydlí lamačů kamene. Samotné město se nachází na kopci, byly v něm nalezeny zbytky divadla a fóra. Muzeum.

Beja

Staré město, zemědělské centrum. V antických dobách se zdejší nížině říkalo obilnice Říma (tento titul si ovšem přisvojovalo více oblastí). Od té doby ovšem ubylo srážek.

Dougga (Douga)

Dougga je nejlépe zachovaná a asi nejzajímavější tuniská památka z římského období (a to má Tunisko římských památek spoustu). Kapitol patří k nejkrásnějším dochovaným římským památkám vůbec. Chrám je zasvěcený Jupiteru (Diovi), Juoně a Minervě. V okolí je fórum s fénickým mauzoleem, horké lázně a divadlo s 3500 místy. Po celý rok se zde hrají různá představení. Další informace o lokalitě Dougga.

Maktar

Další archeologický špek Tuniska. Maktar má nejzachovalejší římské horké lázně v Africe, říká se jim "Velké jižní termální lázně". U vjezdu do města se nachází vítězný oblouk Baal El Aïn visící nad starým fénickým světcem/hrdinou (srovnejte fénický Baal = pelištejský Baal z Bible). V městečku Maktar je spousta dalších římských a byzantských památek. ..\mapy\tabarka2.jpg

Mapku a některé informace laskavě poskytla pobočka ONTT v Praze.

Fotografie použité na této stránce mi laskavě poskytnul Štěpán Komárek, který má svůj blog na www.blog.gekon.name.

 

tabarka hory 1tabarka pevnost 1tabarka skala detailtabarka lestabarka kravytabarka plaztabarka zatisitabarka zaliv 2

Informace pro zvědavé turisty

Tunisko.com píše Yuhů, © 2005 - 2022, tel. 732 746 901, info@tunisko.com, kontakt.