Sousse

Přímořské město Sousse je třetí největší město Tuniska. Sousse doporučuji navštívit všem, kdo si chtějí udělat obrázek o všech sférách tuniského života. V Sousse najdete nejenom medinu (staré město) s hradbami, památkami a s celými zastřešenými uličkami obloženými prodejci textilu a harampádí, ale i výstavné moderní ulice a chudinská předměstí.

V Sousse je zajímavý ribat = opevněný klášter, který je na rozdíl od ribatu v nedalekém Monastiru uvnitř hradeb. Není tak mohutný a protože stojí v městské zástavbě, nijak nevyniká. Byl ovšem založený dříve než samotné město, čímž se vysvětluje jeho neobvyklá poloha uvnitř hradeb. Nedaleká Velká mešita se čtyřmi rohovými věžičkami působí spíše tajemně než velkolepě, neboť v zásadě vůbec není velká. Nemá ani minaret, takže se věřící na modlitby svolávají z minaretu sousedního Ribatu.

Hradby starého města jsou také pěkné, jejich dominantu tvoří na horním (jihozápadním) okraji komplex věží propojených v něco, co vypadá jako hrad. Myslím, že se jmenuje Khalef. Každopádně se jedná o dominantu města se zvláštními hranatými věžemi. Dobře je vidět z moře a působí jako výrazně, ze samotného města moc vidět není. Uvnitř hradu je muzeum, které zavírá v šest, takže jsem se do něj nedostal (rád dlouho spím), a tak nevím, co v něm je. Sousse bylo založeno v 11. století.

Neznámá zajímavost je Patriciův dům. V pravé části mediny u hradeb, zvenku nenápadný dům. Nahoře mají terasu s občerstvením a věž, odkud je lepší výhled než z Ribatu. Vstupné je asi 1 nebo 2 dináry. Nádherné interiéry. Zajímavostí jsou tištěné informace v češtině!

Zaujaly mě místní rybí trhy. Kromě toho, že jsou zde ryby zcela čerstvé, je zajímavé to, že se ryby obložené ledem válejí přímo na asfaltových chodnících nebo jen na nízkých bedničkách.

Pod Sousse by podle tištěných turistických průvodců údajně někde měly být katakomby. Já jsem v nich nebyl. Prý to není nic moc. Zpřístupněná je asi 1 km dlouhá chodba (z celkově asi 20 km), pár koster, jinak nic. Vchod je prý "nahoře nad medinou doleva někde nad nedělními trhy".

Pojdete-li ze Sousse někam dál, pamatujte, že stanice Louage je na jižním okraji města, kdežto autobusové nádraží spíše na jihozápadě. Kancelář ONNT leží dost blízko mešity, ale až za hradbami, na takovém největším náměstí.

V okolí Sousse je mnoho různých hotelů. Pokud si kupujete zájezd od cestovky, dejte si pozor, ať neskončíte v hotelu panelákového typu, ze kterého se musí na pláž chodit přes silnici, kde potom člověk nemá vůbec soukromí. Spíše než na severní okraj Sousse je lepší shánět ubytování v zahradní zóně zvané Skanes jihovýchodně od města směrem k Monastiru, nebo naopak dál na sever, kde už se to začíná jmenovat Port el Kantaoui I.

Sousse je výborný výchozí bod pro výlety do vzdálenějšího okolí. Určitě doporučuju udělat si výlet k amfiteátru do El Jemu. Krásné město Monastir leží od Sousse půl hodinky pomalé jízdy, dál se tím směrem dá jet do Mahdie. Přes Sousse se jezdí i do Kairouanu.

Další výhodou Sousse je blízkost letiště Monastir. Letiště se nachází mezi Sousse a Monastirem, takže doprava z letiště je velmi rychlá. Ze Sousse jezdí kolem letiště do Monastiru příměstský vlak zvaný "metro" (staví u letiště).

Když to shrnu, tak Sousse je pro turisty zajímavé místo jednak svou polohou, ale hlavně tím, jak je normálně tuniské. Tím se podobá třeba tureckému letovisku Alanya, protože je to normální město na pobřeží líznuté turistickým ruchem, akorát Sousse je zaostalejší a větší.

Časté překlepy názvu Sousse: Susah, Souse, Souze, Sousee, Sús (čte se Sús)

Podívejte se na další fotky města Sousse.

Hotely v Sousse 2023

V databázi recenzí jsou ze Sousse tyto hotely: Abou Nawas Boujaafar, Abou Nawas Nejma, Abou Nawas Sunrise, Abou Sofiane Hotel, Alyssa, Aparthotel Sindbad Center, Blibane, Chams El Hana, Chems El Hana, Club Sunrise, Coralia Club Palm Beach, Dar Selma, Diars Meriam, Dreams Beach, El Hana Beach, El Hana Residence, Golf Residence, Hill Diar, Jinene, Justinia, Kaiser, Karawan, Karthago El Ksar, Marabout, Marhaba, Marhaba Beach, Marhaba Club, Marhaba Salem, Nour Justinia, Orient Palace. Zobrazit české recenze hotelů ze Sousse.

Vyhledat zájezdy do Sousse na Invia.cz

Komentáře k této stránce - Sousse na diskusním webu najih.cz

Dovolená Sousse v mém zdejším přehledu zájezdů

sousse 13sousse 21

..\mapy\sousse.gif

sousse 22sousse 30sousse 24sousse 15sousse 27sousse hlavni ulicesousse 7sousse z more

další fotky Sousse

Informace pro zvědavé turisty

Tunisko.com píše Yuhů, © 2005 - 2023, tel. 732 746 901, info@tunisko.com, kontakt.

 

// analytics 4