Djerba

Ostrov Djerba (též Jerba, Džerba, čti [džerba]) je velmi oblíbeným cílem evropských turistů, protože je zde spousta pláží, čisté moře, klid, 320 slunečných dnů v roce a relativní teplo po celý rok, což zdejším hotelům přináší téměř nepřetržitou sezónu. (Informace o počasí.)

Koupání a cestování - Popis ostrova - Aktuální počasí - Historie Djerby - Houmt Souk - Další obce - Židé na Djerbě - Mapa ostrova - Hotely na Djerbě

Na Djerbě se dá pořídit možná nejlacinější exotická dovolená vůbec. Djerba má totiž kromě pláží málo co nabídnout -- na další zajímavá místa Tuniska a do větších měst je strašně daleko, památek a turistických cílů v okolí je málo. Takže ne každý na Djerbu chce. Jestli máte dobrodružnou cestovatelskou povahu, Djerbě se vyhněte a vyberte si jiné Tunisko (nebo si u cestovky objednejte výlet na Saharu, to je blízko a z Djerby levněji). Pokud ovšem chcete dovolenou strávit v klidu vyleháváním na kvalitní subtropické pláži, mít to blízko do turistických restaurací a neutratit na to jmění, potom je Djerba asi to nejlepší, co vůbec existuje. (Další informace o Jižním Tunisku.)

Koupání a cestování

Severní pláže jsou všechny velmi dobré, moře je čisté. Na rybaření a potápění se obzvlášť hodí skalnatý útes Ras Taguerness s majákem, který dělí severní pláže Djerby na dva úseky.

Djerba se dobře nedá celá projít pěšky, protože je to velký ostrov, ale ideální je půjčit si skútr. Půjčení vyjde asi na pět stovek na den a benzín je po patnácti korunách (skútr stejně moc nežere). Za jeden den se Djerba dá projet celá.

Půjčeným autem se přes Zarzis můžete vydat na pevninu. Tunisko je ale veliké. Lepší je ale využít služeb nějaké cestovky a nechat se do jižní pouště odvézt, abyste nezabloudili. Třeba zajímavá obec Matmata je od Djerby relativně blízko.

Popis ostrova Djerba

Ostrov Djerba leží velmi blízko pobřeží na jihu Tuniska. Má kolem 120.000 obyvatel, rozloha ostrova je 520 km2 (odpovídá to zhruba čtverci 23 x 23 km).

Na ostrově Djerba je pár vesnic a skoro všude kolem severního pobřeží hotelové komplexy, což tvoří takovou souvislou aglomeraci. Ve vesničkách se dá nakoupit různé "místní" zboží jako třeba textil keramika nebo stříbro (viz nákupy v Tunisku). Některé výrobky se dělají na místě.

Celý ostrov je mimořádně plochý. Návštěvníkovi přijíždějícímu po silnici z pevniny se může zdát, že jde vlastně jen o písečnou dunu vystrčenou kousek do moře. Na Djerbě je u severního pobřeží několik zavlažovaných golfových hřišť. Zbytek ostrova tvoří suchá pole a pustiny, případně sady s nuznými olivovníky a datlovými palmami, jejichž plody se ale hodí pouze jako krmivo pro dobytek (klasické jižní Tunisko). Zdejší pole se zavlažují ze stovek studen. Z domácích zvířat převládají velbloudi. Domky jsou malé, bílé a hranaté, s polokulatou střechou; některé vypadají jako pevnosti.

Djerba je spojena s pevninou silnicí. Silnici v mělkém moři vybudovali už Féničané a Římané, nyní se jezdí po moderním náspu západně od starověké silnice. Na pevnině je nejbližší velké město a letovisko Zarzis. Obě místa na břehu, spojené silnicí, se nazývají shodně El Kantara.

Další možností, jak se na ostrov Djerba dostat, je trajekt z přístavu Ajim n jihozápadě ostrova do přístavu Djorf. Jezdí velmi často.

Aktuální počasí na Djerbě

Aktuální počasí v Djerbě (ostrov na jihu)

Djerba, aktuální počasí ukazuje obrázek z ewatherundergound.com. Další informace, aktuální počasí v Tunisku a teplotní průměry.

Djerba je obecně velmi teplá a slunečná lokalita. V chladnějších měsících se sem dá jet a snad s výjimkou ledna a února se dá i koupat. Lepší počasí na dovolenou na jaře a na podzim už je snad jen na Tenerife.

Historie Djerby

Zajímavé jsou ještě pevnosti. V Houmt Souk stojí u moře španělská pevnost vystavěná převážně v 15. století Borj el Kebir, což znamená Velká pevnost. Historie této pevnosti je dosti pohnutá. Obzvlášť zajímavý je masakr přeživších španělských obránců (měli to tu asi jako kolonii) po dobytí pevnosti pirátem Dragutem (Dragut Ali) v r. 1560, který z jejich kostí nechal postavit věž (už nestojí). V pevnosti Borj el Kebir měl základnu i slavný Barbarosa (Rudovous).

Všechny cestovky a průvodci donekonečna omílají historku o tom, jak na ostrově Djerba přistál Odyseus a našel tu pojídače lotosů. Blbost. Jako Homérův ostrov lotofágů se ve Středomoří označuje kdejaký ostrov (hlavně Baleáry). Navíc na Djerbě není voda a lotosy vody potřebují hodně.

Houmt Souk

Největší město ostrova Djerba je Houmt Souk se 40 tisíci obyvateli, ale působí spíše dojmem větší vesnice. Mají zde kanceláře cestovky a letecké agentury, pár bank s bankomaty,  půjčovny aut, restaurace, hotely. Houmt Souk leží na severním pobřeží ostrova. Západně od Houmt Souk je mezinárodní letiště. Většina turistů přilétá právě na něj a doprava do hotelu kamkoli na Djerbu jim trvá nejvýše hodinu (záleží ovšem také na cestovce).

Další obce

V obci Midoun se každé úterý koná tradiční berberská svatba. Pravidelné datum si vybírají asi kvůli turistům. Midoun neleží u moře, jde o druhé největší městečko ostrova. Také je tu celkem moc zajímavá krokodýlí farma, ve které je vidět i krmení krokodýlů, a muzeum.

Guellala je středisko výroby keramiky. Dá se koukat hrnčířům pod ruce a podívat se na vypalování v peci. Zajímavě jsou využity rozbité hrnce -- jsou z nich postaveny ploty, pece nebo garáže.

Židé na Djerbě

Dvě vesnice nedaleko Houmt Souk uprostřed ostrova Djerba jsou židovské. Jmenují se Hara Kébira a Hara Séghira.  U vesnice Hara Séghira (přesněji v Er Riadh) stojí synagoga La Ghriba (též El Ghriba)postavená v roce 1920 na základech jedné z nejstarších synagog světa. Synagoga Ghriba  je poutním místem Židů nejen ze severní Afriky. Bývá normálně přístupná, akorát je třeba mít pokrývku hlavy. Dodnes je důležitým židovským poutním místem -- ostrov Djerba byl v minulosti mezi několika málo místy, kde Židé směli přebývat. První osadníci na Djerbě byli pravděpodobně Židé, kteří sem možná odešli do exilu už při zničení prvního chrámu v šestém století před naším letopočtem. Židé mají v synagoze Ghirba něco jako centrum výzkumu Tóry, uchovává se zde jeden velmi starý exemplář Starého zákona.

Mapa ostrova Djerba

Mapy jsem přesunul na samostatnou stránku mapy ostrova Djerba

Hotely na Djerbě 2024

V databázi recenzí jsou tyto hotely z Djerby: Ksar Djerba, Iberostar Djerba Beach, Jasmina Playa, Abou Nawas Djerba, Bravoclub Al Jazira, Calimera Yati Beach, Caribbean World, Carribean World Palma Djerba, Cesar Palace, Club Marmara Dar Djerba, Club Telemaque, Coralia Club Palm Beach, Dar Taoufik, Diana Rimel, Diar Yassine, Djerba Castille, Djerba Palace, Eldorador Aladin, Giktis, Homere, Iberostar Mehari Djerba, Iliade, Jasmina, Jasmina Club, Ksar Nereides, LTI Holiday Beach Resort, Les Dunes, Mariqueen, Melia Palm Azur, Meninx. Zobrazit české recenze hotelů z Djerby.

Komentáře k této stránce - Djerba na diskusním webu najih.cz

Vyhledat zájezdy na Djerbu na Invia.cz

Srovnání zájezdů tady na mém agregátoru: Dovolená Djerba, Djerba Last minute a Djerba All Inclusive

Djerba, fotky:
plazdjerba

..\mapy\djerba.gif

 hountsoukjezerodatledjerba krokodylove 4djerba midoun bazendjerba midoun chameleon asidjerba midoun krokodyl papadjerba midoun muzeum poharydjerba midoun turisticky vlacekvrabcimedina

Informace pro zvědavé turisty

Tunisko.com píše Yuhů, © 2005 - 2024, tel. 732 746 901, info@tunisko.com, kontakt.

 

// analytics 4