Politická situace Tuniska - stav 2006

Psáno v roce 2006, nyní neaktuální. Původně na stránce

V Tunisku není demokracie. Je tam diktatura líznutá socialismem. Ačkoli se konají všeobecné volby, jsou to pouze volby s jednou stranou. Vládní systém je označován jako prezidentský, což je zde eufemismus pro osobní diktaturu. Tunisko má teprve druhého prezidenta Ben Alliho (první prezident Habib Bourguiba vládl do roku 1987). Obyvatelé obecně svého prezidenta navenek bezmezně milují (jak prvního, tak druhého). Hospodářství je řízené, mnohé ceny regulované. Díky těžbě fosfátů a vzrůstajícím příjmům z turistiky není ekonomická situace zas tak katastrofální (ovšem ze stejných důvodů trpí tzv. holandskou nemocí). Nesměnitelná měna, kontrolovaný trh, byrokratické tanečky a socialistické nálady převzaté z Francie táhnou Tunisko stále hlouběji mezi rozvojové země. V chudobě drží Tunisko také předimenzovaná zemědělská politika Evropské Unie a další evropská ochranářská opatření, která tuniským výrobcům a zemědělcům prakticky znemožňují vyvážet cokoli kromě datlí a fosfátů.

Existuje zákaz focení vojenských objektů, letišť, mostů, policistů a objektů, na kterých je tuniská vlajka. Dokud jsem o těchto zákazech nevěděl, překročil jsem je asi padesátkrát. Stále žiju a nezavřeli mě.

Zažil jsem několik policejních kontrol, ze kterých jsem získal pocit, že v Tunisku není úplná svoboda pohybu. Normálně policajti namátkově kontrolují i osazenstvo louagí. Mně coby cizince samozřejmě nekontrolovali vůbec, ale jednoho Tunisana z osmi si vzali s sebou jenom na základě kontroly občanky, dodnes nevím proč.

Zajímáte-li se o porušování lidských práv v Tunisku, doporučuju nechat si vyhledat jméno Mokhtar Trifi, což je jakási hlava tuniského disentu.

Ačkoli tedy v Tunisku není demokracie a existují političtí vězni, Evropské unii ani Americe to nevadí. Jsou rádi, že je Tunisko nějak stabilní a že v Tunisku není nijak silný arabský fundamentalismus. Obzvlášť dobré vztahy má Tunisko s Francií a prý i s USA, proto na Tunisko lidskoprávní organizace příliš neútočí.

 

 

Informace pro zvědavé turisty

Tunisko.com píše Yuhů, © 2005 - 2024, tel. 732 746 901, info@tunisko.com, kontakt.

 

// analytics 4