Tuniská měna
Dináry a kurz - Tisíc milimů - Směnitelnost - S sebou dolary nebo eura - Zpětná směna dinárů je omezená - Další měnová omezení
Revolut
Pořiďte si do Tuniska kartu Revolut. V Tunisku funguje výborně, dá se s ní platit a vybírat z bankomatů. Hlavní výhodou je, že všechny měny včetně tuniských dinárů a českých korun konvertuje za středové kurzy a je úplně bez poplatků.
Jediný poplatek je za poslání karty. Když ale použijete tenhle můj odkaz, 100 Kč za poslání karty ušetříte. Karta dojde do schránky asi do tří dnů. Při registraci musíte zadat své telefonní číslo, na které pak přijde smska s odkazem na stažení aplikace. Aplikací požádáte o kartu, přijde vám poštou bezplatně. Účet si nabijete z jiné své karty nebo účtu (vše bez poplatku) a můžete s ní pak normálně platit. Na tuniský dinár, eura, dolary a další měny konvertuje automaticky při placení, nebo si můžete zkonvertovat předem za středové kurzy. Žádný háček v tom není, Revolut má normální evropskou bankovní licenci. Poplatky nemá, protože se zahojí na provizích z plateb kartou. Já tuhle kartu používám i doma.
Dináry a kurz
Tuniskou měnou je tuniský Dinár, též uváděný jako Denár. Hodnota denáru odpovídá patnácti korunám.
Značka dináru je v Tunisku DT nebo jen D. V mezinárodních měnových lístcích má tuniský dinár značku TND (nikoli TDN).
1 DT ~= 18 Kč (v roce 2006)
1 DT ~= 15,50 Kč (v roce 2007)
1 DT ~= 13,20 Kč (v roce 2008)
1 DT ~= 13,10 Kč (v roce 2010)
1 DT ~= 12,70 Kč (2015)
1 DT ~= 11.10 Kč (2017)
Jak vidíte, Dinár vůči koruně mírně oslabuje. Pro jednoduchost to teď počítám jako
1 DT ~= 11,50 korun,
protože něco padne na transakční poplatky dvojí výměny měn.
Další informace o cenách a tuniské měně.
Jako v Turecku a Bulharsku
Pokud jste zvyklí cestovat do Bulharska nebo Turecka, může vám přijít vhod, že tuniský dinár má téměř stejnou hodnotu jako bulharský lev nebo turecká lira. Dobře se tak porovnávají ceny.
Tisíc milimů
Dinár se dělí na tisíc milimů. (To je trochu nezvyk oproti Evropě, kde se hlavní měna dělí na sto dílů.) Mnoho cen, zejména potravin, se v Tunisku udává v milimech. Pokud uvidíte, že něco stojí patnáct set, tak to znamená 1,5 dináru.
1 DT = 1000 milimů
Směnitelnost
Tuniský dinár není volně směnitelná měna. Směnný kurs kontroluje tuniská vláda. To má dva efekty:
- směnný poměr tuniského dináru je pro Čechy mírně nevýhodný. Následkem toho jsou například potraviny po přepočtu na koruny stejně drahé jako u nás, (i když jejich kvalita je horší). Veksláky nabízející výhodnější kurs tu ovšem nepotkáte.
- ve všech směnárnách a hotelích vám peníze vymění podle stejného kurzu, takže nemusíte hledat směnárny, kde by bylo laciněji.
Jinak řečeno na volném měnovém trhu by kurs DT byl menší, než je oficiální. Žádný volný trh ovšem neexistuje. Jak v Tunisku běží inflace, a jak se oficiální směnný kurs mění, a tak je v Tunisku rok od roku trochu různě draho.
S sebou dolary nebo eura
Před odletem do Tuniska si vyměňte dostatečné množství korun za eura, libry nebo dolary. S českými korunami se myslím nikde v Tunisku nechytnete. Na pouličních tržištích můžete neoficiálně trhovcům platit i eury nebo dolary, připravte se ovšem na další úmorné kolo smlouvání o správném kurzu.
České koruny před odletem nejvýhodněji vyměníte v centru Prahy v turistických směnárnách, protože tam se potřebují eur a dolarů zbavovat, a tak mají nejlepší kurzy. Já chodím měnit do směnárny v Nekázance, mají nejlepší kurzy.
Poslední dobou začíná být v Tunisku dostatek bankomatů. S kartami Visa a Mastercard obvykle nemají problém. Poplatek za výběr je závislý na vaší bance, většinou je to něco kolem stokoruny. Šetříta-li, zjistěte si předem kurz své banky. Opravdu problematické kurzy má jen mBank, s jinými kartami vyberete většinou za slušný kurz.
Zpětná směna dinárů je omezená
Jestliže si v Tunisku vyměníte moc dinárů a nějaké zbudou, máte jenom malé možnosti směnit si je zpět na nějakou jinou měnu. Chcete-li si vyměnit dináry za eura:
- Můžete si zpětně směnit pouze třicet procent celkové částky, kterou jste vyměnili.
- Tuto celkovou částku musíte dokázat pomocí lístečků z původní směny.
- I tak můžete nazpět vyměnit pouze 100 dinárů.
Lístečky za směnu dinárů se obecně vyplatí schovávat nejen pro potřeby případné zpětné směny, protože vás teoreticky policie může kontrolovat, jestli u sebe nemáte dináry směněné na černém trhu. To je ovšem jenom teorie, nikomu se to neděje, jenom asi při podezření z nelegální směny. Jedná se zřejmě o opatření proti vekslákům.
Další měnová omezení
Při příletu se prý musí deklarovat větší dovážený obnos v cizí měně (vyšší než ekvivalent 500 dinárů). Opět jde zřejmě o způsob, jak znesnadnit potenciální veksláctví. Množství dovážené nebo vyvážené cizí měny je ovšem neomezené. Když si s sebou tedy vezmete třeba i 10 tisíc korun, tak je to v pohodě. Nevím, jak se řeší, když vezete peněz víc.
Tuniské dináry se z Tuniska nesmějí přivážet ani vyvážet. To je další perfektní způsob, jak cizince oškubat, pokud si omylem vymění dinárů moc -- zpětně si může vyměnit pouze 100 dinárů, zbytek musí zřejmě utratit nebo zahodit. Když si ovšem pár desítek papírových dinárů zapomenete v kapse, jako se to posledně stalo mě, nic se neděje. Nesmíte mít smůlu a nesmějí vás kontrolovat.
Problém můžete mít při vývozu většího množství mincí. Tuniský dinár je stříbrná mince s ryzostí 925/1000, takže by se čistě teoreticky vývoz mohl vyplácet. A tak na to nehřešte a nevyvážejte těch mincí moc, jinak vám je seberou.
- Předchozí stránka: Příroda Tuniska
- Další stránka: Kam si vybrat zájezd
Komentáře k této stránce - tuniská měna a peníze na diskusním webu najih.cz
Vizte též:
O penězích na jiných mých webech: bulharská měna a peníze, turecká měna a peníze