Mobilní data v Tunisku

Datový roaming je drahý

Tunisko patří do kategorie "Svět", takže datový roaming v Tunisku přes Českého operátora je naprosto šíleně drahý (např. 75 000 Kč za 1 Gb). Lze si koupit roamingové balíčky, ale ty jsou stále velmi drahé (např. 1 GB stojí 1200 Kč).

Mobilní data

Takže pokud chcete mít v tunisku data, je to potřeba řešit jinak.

Možnosti jsou zhruba dvě:

  1. sehnat obyčejnou lokální předplacenou SIM kartu a dát si ji do telefonu místo (nebo vedle) své české SIM karty.
  2. nebo si opatřit eSIM - to jde v novějších telefonech - například od Airalo

Lokální obyčejná SIM karta

Chce to mít štěstí. Najít krámek se SIMkami, koupit si předplacenou SIM, dát ji do telefonu a nechat prodejce, ať ji nějakým kouzlením nastaví. SIMkarty a data na nich jsou v Tunisku relativně levné. Plán s 2 GB dat vychází asi na 60 Kč. Pokud máte možnost takovou SIMku koupit, jděte do toho.

ESIM od Airalo

Kdo chce mít jistotu a zařízená data už z domova, může si opatřit eSIM. Je na to potřeba trochu modernější telefon, který zvládá eSIM (přibližně rok výroby 2017 nebo novější). ESIM je způsob, jak mít v mobilu víc SIM karet. Potom se dá třeba nastavit, že jedna karta je na telefonování a druhá jenom na data.

Data přes eSIMku Airalo jsou přibližně dvakrát dražší, ale zase je od první chvíle jistota, že to bude fungovat. V létě 2023 Airalo nabízí na airalo.pxf.io/tunisko tyhle datové balíčky:

  • 1 GB za 110 Kč, se slevovým kódem za 44 Kč
  • 2 GB za 200 Kč, s kódem za 130 Kč
  • 3 GB za 250 Kč, s kódem za 190 Kč
  • 5 GB za 370 Kč, s kódem za 305 Kč
  • 10 GB za 630 Kč, s kódem za 570 Kč

Ten slevový kód zní DUSAN1978 a uplatnit se dá po výběru eSIM tlačítkem Použít kód / Add Code. Je na něm sleva 3 dolary.

Výhoda eSIM je, že se dá aktivovat už z Česka. Postup: napřed ověřit, že telefon umí pracovat s eSIM. Pak je potřeba se zaregistrovat na Airalo airalo.pxf.io/registrace, ověřit kód z emailu a přihlásit se. Je možné i stáhnout si appku, ale i do ní je třeba se přihlašovat, což je lepší udělat napřed přes prohlížeč. Vybrat si datový balíček, uplatnit slevový kód (DUSAN1978), zaplatit. Potom je eSIM zakoupená. Do telefonu se dostane jedním ze tří způsobů: přes QR kód (dá se fotit z obrazovky počítače), přes instalaci z aplikace nebo ručním zadáním adresy a aktivačního kódu. Má to velmi dobrou nápovědu.

Telefonování z Tuniska

Všichni tři čeští operátoři mají v Tunisku sjednaný roaming, který funguje automaticky. Na mobilu, kde mám T-Mobile, mi naskakovali dokonce operátoři dva.

Volání z Tuniska přes roaming je asi pětkrát dražší než normální volání. Pokud voláte v Tuniské síti, jsou ceny přibližně jako u nás. Máte-li stejného tuniského operátora, můžete lacino volat i svým delegátům cestovky. Osobně doporučuju vzít si na svého delegáta číslo.

SMSky lze z Tuniska posílat běžně, stojí asi 8 korun. MMS nefungují.

SMSky z Čech do Tuniska jsou stejně drahé jako do Čech. Volání z Čech je n-krát dražší, a tak doporučuju telefonáty nezvedat, ať volající nepřijde na mizinu.

Wifi jsou rozšířené

V hotelích jsou běžně wifi, ale ne vždy signál dosahuje i na pokoje. V tuniských restauracích jsou wifi relativně běžné.

 

 

Informace pro zvědavé turisty

Tunisko.com píše Yuhů, © 2005 - 2023, tel. 732 746 901, info@tunisko.com, kontakt.

 

// analytics 4