Teroristické útoky v Tunisku

Tunisko bývala velmi bezpečná země, zejména pokud jde o terorismus. Až do roku 2015, kdy se odehrály dva velké útoky namířené zejména proti turistům. Cílem útoků bylo odradit turisty od cesty do Tuniska, a oslabit tak národohospodářsky významný turistický ruch.

Útoky před rokem 2015

Bylo jich relativně málo. 11. dubna 2002 vjelo auto naplněné výbušninami do synagogy na ostrově Djerba a u vchodu se odpálilo. Zemřelo 14 německých turistů, tři Tunisané a dva Francouzi (celkem 19) a dalších 30 lidí bylo zraněno.

Období protestů a demonstrací během tak zvaného arabského jara po roce 2011 se obešlo bez teroristických útoků. Turisté nebyli nijak ohroženi ani omezeni.

25. července 2013 byl zastřelen politik Mohamed Brahmi, zakladatel Lidového hnutí, které v Tunisku od roku 2011 vládne. To asi nelze počítat mezi terorismus, byl to prostě politický atentát.

Sebevražedný útok se příliš nepovedl útočníkovi 30. října 2013. Na jedné pláži u Sousse se odpálil útočník, poté, co se neúspěšně pokusil vstoupit do hotelu Palms Riyad. Kromě útočníka nikdo nezemřel ani neutrpěl zranění.

Útok v muzeu Bardo

V muzeu Bardo v hlavním městě Tunisu zaútočili 3 teroristé 18. března 2015. Vzali přes 200 turistů jako rukujmí. Po tříhodinovém obléhání zahájily tuniské bezpečnostní síly útok. Dva ze tří teroristů byli při útoku zabiti, ale v důsledku přestřelky zahynulo 21 lidí (jeden další po čase v nemocnici) a policejní vlčák. Zraněno bylo 50 dalších lidí, zejména turistů. Teroristům se podařilo rukojmí zajmout během přestávky, kterou ochranka muzea trávila na obědě. V parlamentu v blízkosti muzea se shodou okolností zrovna projednávala protiteroristická legislativa. (Poslanci byli evakuováni.) K útoku se přihlásil Islámský stát v Iráku a Levantě, ale za útočníky se spíše považují příslušníci místní buňky Al Kajdy v islámském Maghrebu.

Útok v Sousse

10 kilometrů severně od města Sousse se odehrál teroristický útok u městečka Port El Kantaoui. Na pláži hotelu Riu Imperial Marhaba Hotel vedle komplexu Soviva střílel útočník z kalašnikova, který na pláž propašoval v deštníku. V následné přestřelce s bezpečnostními silami byl zabit, ale předtím stihnul zastřelit 38 turistů a dalších 39 zranit. Oběťmi byli převážně Angličané.

Útočník (jménem Seifiddine Rezgui Yacoubi) byl pravděpodobně najat tuniskou větví organizace Ansar al-Šaría. Předpokládá se, že během útoku byl pod vlivem kokainu. Též prý holdoval alkoholu.

Útok 24. listopadu 2015

Cílem byla prezidentská stráž. 14 mrtvých a 11 zraněných po útoku na autobus prezidentské stráže v Tunisu. Cíl útoku byl zřejmě čistě politický a s turistickým ruchem nesouvisel.

Obecná bezpečnostní situace

Z čistě statistického hlediska je od roku 2015 relativně nebezpečné být v Tunisku turistou. Na druhou stranu jsou bezpečnostní síly z obou útoků pěkně nabuzené a věnují se bezpečnosti se značnou razancí. Neřekl bych, že bezpečnost poceňují. Prostě je nyní složitá mezinárodně politická situace a mnoho islamistů cítí k západoevropským turistům zášť. Ačkoli je pravděpodobnost dalšího úspěšného útoku relativně malá, neodvažuji se nikomu radit, jestli do Tuniska po roce 2015 jezdit. Je to krásná a levná země s hodnými lidmi, ale přeberte si to sami.

Zdroje informací: BBC, anglická a arabská Wikipedie.

 

kantaoui 12muzeum kartago 9

Informace pro zvědavé turisty

Tunisko.com píše Yuhů, © 2005 - 2024, tel. 732 746 901, info@tunisko.com, kontakt.

 

// analytics 4