Chébika

Vesnice - oáza západně od Metlaoui blízko Alžírska. Leží ve svahu v horách Atlas. Vystavena z kamení a hlíny. Bývá tu hodně turistů, kteří obdivují potok, nad kterým by se v Evropě vůbec nepozastavili. Potok stéká na jednom místě ze skalky do jezírka, což tvoří jeden ze dvou "ohromných" tuniských vodopádů (druhý je v Tamerze), kterých jsou například jenom pár stovek kilometrů severně na Korsice tisíce. Voda v jezírku je tyrkytově modrá, asi je v ní rozpuštěna nějaká měděná sůl.

Do Chebiky svážejí turisty cestovní kanceláře v rámci svých fakultativních výletů kolem solných jezer. Místní Arabové a Berbeři toho využívají prodejem cetek a vyžadováním bakšiše za každou kravinu. Trápí zde jakési ještěry a přivazují na ně provázky, chytají hady a žáby.

Abych jenom nehaněl -- v oáze na rovině je hezky vidět, jak efektivně lze slabý vodní zdroj využívat. Palmy jsou vysázeny tak, aby stínily malá políčka, na kterých se pěstuje všechno možné. Vesničané v ohradách přiléhajících k oáze zkoušejí oázu ještě rozšiřovat vysazováním nové zeleně.

chebika 2chebika 33chebika hory poustchebika hory poust 17chebika kaluz turistichebika oaza 21chebika oaza 24chebika oaza udolichebika palmy 7chebika palmy horychebika pestovanichebika potokchebika tamarysekchebika trapeni zviratekchebika travachebika turisti skalachebika udolichebika vodopad 10chebika vodopad zdola

Komentáře k této stránce - Chebika na diskusním webu najih.cz

 

chebika5chebika vodopad zdola_small1.jpgchebika tyrkysova vodachebika hory poust 30

..\mapy\oazy.gif

Informace pro zvědavé turisty

Tunisko.com píše Yuhů, © 2005 - 2024, tel. 732 746 901, info@tunisko.com, kontakt.

 

// analytics 4