Bizerte

Bizerte (Banzart, Bizerta) je nejsevernější významné tuniské město s velkým a důležitým přístavem. Dnes jde částečně o turistické středisko využívající půvab starého přístavu - Port Vieux. Kotví zde rybářské čluny s pestrobarevnými boky, které dobře kontrastují s bílými domy mediny. U přístavu je jednak Kasbach, citadela střežící vjezd, a na druhé straně pevnost Fort el Hani, trochu menší. Ve Fort el Hani je oceánografické muzeum. Třetí pevností Bizerte je Španělská pevnost (Fort d' Espagne), ta je ale kus dál na kopci. Ze staveb stojí za pozornost velká mešita s velkým typickým minaretem.

Pláže kolem Bizerte jsou obklopené hotely. Jednak je to směrem na sever pláž Corniche, dlouhá pláž se žlutým pískem. Východně od Bizerte je pláží víc, jedna z nich u městečka Raf-Raf. Kolem ní se dá dostat do dalšího zajímavého starého přístavu, který se jmenuje Ghar el Melh. Taky tu je turecká pevnost a mešita. Od Bizerte je to ale už dost daleko.

Bizertské jezero bývalo v dávné minulosti sladkovodní, ale potkal je osud podobný mnohým přímořským jezerům ve středozemí -- prokopaným kanálem byl spojen s mořem. V případě Bizertského jezera tak vzniknul extrémně dobrý přístav (podobně třeba jako v bulharských přístavech Varna nebo Burgas nebo v krétském Agios Nikolaos). V minulosti se o něj mockrát bojovalo, počínaje punskými válkami a konče incidentem v roce 1961 mezi nově samostatným Tuniskem a Francií, která si Bizerte hodlala udržet jako vojenskou základnu. Střed města tvoří padací most nad tímto  prokopaným kanálem. Je celkem hodně široký. Starý přístav s tímto kanálem nesouvisí, je dál na severozápad. Bizertské jezero je relativně velké. Ještě dál na západ od něj, více ve vnitrozemí, je další velké jezero Ichteul. Jde o významnou ptačí rezervaci.

Cestou po dálnici z Tunisu do Bizerte je poblíž městečka El Kantara odbočka na Uticu. Utica je římská lokalita s mnoha zachovalými stavbami. Dále na západ od Bizerte je Korálové pobřeží se spoustou nepoznaných divokých pláží. Je to tu dobré na potápění. Korály, které se zde sklízely, jsou nyní ohrožené, a tak už se nesbírají. Všude kolem Bizerte je hornatá krajina -- do moře se tu svažuje okraj pohoří Atlas, i když už hodně mírně.

Vyhledat zájezdy do Bizerty na Invia.cz

Hotely v Bizertě  2024

Jediný významnější hotel, do kterého jezdí české cestovky, je hotel Corniche. Zobrazit české recenze hotelů z Bizerty.

Komentáře k této stránce - Bizerte na diskusním webu najih.cz

 

pristavnabreziokolipristav 2

..\mapy\bizerte.gif

Informace pro zvědavé turisty

Tunisko.com píše Yuhů, © 2005 - 2024, tel. 732 746 901, info@tunisko.com, kontakt.

 

// analytics 4