Rozhovor s Jaroslavem Lhotou o Tunisku
Jaroslav Lhota je známý jako zakladatel cestovní agentury Adventura, která se specializuje na aktivní dovolenou, nebo jako autor knih o cestování po dalekých zemích. Méně už je o něm známo, že často a rád jezdí do Tuniska. Požádal jsem Jardu Lhotu o rozhovor právě na toto téma.
* Říkáte, že Tunisko je Vaše oblíbená země. Za čím tam jezdíte nejraději? Za přírodou, za teplem, nebo kvůli lidem?
Tunisko je země dvou světů. Na jedné straně turistický průmysl na pobřeží, kam směřují masy dovolenkářů do betonových ghet, na druhé straně tradiční berberská a arabská kultura a nádherné antické památky. Já osobně za nejkrásnější část Tuniska považuji jihozápad, kam už zasahuje Sahara. Berberské vesnice z posledních sil odolávající náporu písku, podzemní obydlí v Matmatských horách, ksary a oázy. Jsou zde příjemní a nevtíraví lidé, krásná příroda (poušť je skutečně krásná!), je zde levno a bezpečno.
* Já osobně jsem v Matmatě nebyl, ale četl jsem, že mnohá podzemní obydlí jsou spíše pastí na turisty. Jaká je Vaše zkušenost?
Co je to past na turisty? V některých troglodytních domech se opravdu bydlí, jiné jsou opuštěné a chátrají. Podzemní obydlí je totiž třeba neustále udržovat. Na cestě mezi Tamazretem a Matmatou chodím pravidelně se svými klienty na návštěvu do jednoho obydleného a krásně udržovaného domu. Paní ukáže kuchyň, spíž, pokoj pro děti, chlívek pro kozy, tkalcovský stav i ruční kamenný mlýnek, na kterém ještě ona jako dítě mlela ječmen. Vždy jí za to samozřejmě nějaké peníze necháme, ale rádi. Je to trochu skansen, ale takový, ve kterém se opravdu žije.
* Co konkrétně znamená "je zde levno"? Liší se například ceny ve vnitrozemí a na pobřeží?
V Tunisku se velice liší ceny mezi turistickými oblastmi a venkovem. Je to asi podobné jako centrum Prahy a okraj. Za cenu půllitrovky vody v turistickém kiosku koupíte ve venkovském obchůdku velkou láhev. Totéž se týká jídel v restauracích apod. Překvapivě jsou v saharských oázách velice levné ovoce a zelenina.
* Že je tuniská poušť krásná, říkají mnozí. Není ale nebezpečná?
Asi bych nedoporučoval nezkušeným lidem se sebrat a vyrazit jen tak nazdařbůh do pouště. Ale pokud si pronajmete velblouda a zkušeného nomáda, který se o vás postará a pomůže vám krásy pouště objevit, bude to nezapomenutelný zážitek.
* Kdy jste byl v Tunisku poprvé? Při jaké příležitosti?
Poprvé jsem byl v Tunisku někdy v roce 1995 společně se zájezdem zaměřeným na saharskou oblast. Jezdili jsme klimatizovanými terénními auty a mně bylo hrozně líto, že necítím horko pouště a kořeněnou vůni vesnic, že se nemohu všeho dotknout. Naštěstí jsem si s sebou vzal kolo a následně si na něm celý jihozápad projel, bylo to krásné. Na základě těchto zkušeností vznikl cyklistický zájezd, který se stal již adventurní klasikou.
* Co byste doporučil turistům, kteří chtějí tuniskou poušť zblízka poznat, ale na cyklistický zájezd si netroufnou, třeba kvůli slabší kondici?
V Tunisku se můžete velice snadno pohybovat jako backpacker (= baťůžkář, pozn. red.) a využívat při tom místní hromadné dopravy. V oáze se pak domluvíte s místními beduíny na výletě do pouště, jsou schopni vyrazit třeba druhý den. Další varianta je vyrazit si vlastním vozidlem, ale v tomto případě to chce opravdu kvalitní 4WD nebo motorku a pro jistotu jezdit ve skupince, kdyby jedno vozidlo nemohlo dál. Informace se dají sehnat až na místě, určitě tam potkáte někoho zkušenějšího, kdo vám poradí.
* Do Tuniska jezdíte už deset let. Změnilo se nějak za tu dobu, co jej znáte?
Mám dojem, že ani ne. Tunisko má velké příjmy z cestovního ruchu a je nutno říci, že je investuje hodně do infrastruktury, přibylo pár asfaltek a chodníků ve vsích, ale to je asi vše.
* Pijete v Tunisku vodu? Říká se, že není pitná. Když jsem viděl, co plave ve vodě z kohoutku u Monastiru, netroufnul jsem si ji pozřít.
Na cestách po celém světě se držím následující zásady: Jím bez jakýchkoliv obav a problémů vše, co bylo vařené, pečené, smažené, ale velice si dávám pozor na to, co piji. Drtivá většina zdravotních problémů je z vody. Proto piji jen převařenou vodu v nápojích (káva, čaj), balené nápoje a nebo si vodu dezinfikuji - velice se mi osvědčila sterilizační souprava Tramp na bázi chloru. Tuto vodu používám i na čištění zubů. Výjimku si dovolím pouze když voda z kohoutku je opravdu cítit chlorem, tedy je bezpečná, což je např. v Sousse.
* Co si s sebou vozíte proti průjmům?
Jako prevenci lahev slivovice, když už k tomu dojde, je nejlepší si vzít pár tablet živočišného uhlí a dát si den dietu - jíst jen rýži, banány, bagety. Mnoho lidí se hned při prvních příznacích začne cpát endiaronem, reasecem nebo imodiem, to je zásadní chyba. Tento průjem je většinou pouze součástí aklimatizace a odezní sám.
Děkuji za rozhovor!
Jaroslava Lhoty se v dubnu 2006 emailem vyptával autor tohoto webu Dušan Janovský.
Cestovní kancelář Adventura pořádá zájezdy do exotických zemí celého světa tak, aby účastníci mohli prožít dovolenou aktivně -- na kolech, v lodi, s batohem na zádech nebo ještě jinak. Všichni, s kým jsem mluvil, kdo s Adventurou někde byli, mi říkali, že to bylo fajn a rádi by s nimi zase někam jeli. Spolumajitele a zakladatele Adventury Jaroslava Lhotu můžete v Tunisku potkat jako průvodce.