Leden 2011

Tunisané demonstrují. Jsou nespokojení s vládou prezidenta Zene El-Abidína Ben Alího. Důvodem nespokojenosti je hlavně velká nezaměstnanost. V ulicích probíhají nepokoje, zasahuje armáda, desítky lidí přišly o život, ale situace už se uklidnila. Prezident -- teprve druhý v historii nezávislého Tuniska -- v důsledku nepokojů oznámil, že již dále nebude kandidovat, načež uprchl ze země (ukradl přitom část státního pokladu). Do 60 dnů mají proběhnout nové volby, které by mohly být svobodné. Situace je v mnohém podobná Československu v lednu 1989. Premiér Mohamed Ghannúší vede přechodnou vládu, v níž je hodně starých ministrů, a slibuje vytvoření mnoha pracovních míst (čemuž nevěřím, že se může podařit, kvůli velkým celním bariérám Evropské Unie). Také se má zliberalizovat přístup k internetu, který byl doposud velmi omezený. Další informace o dosavadní politické situaci.

Zajímavá je shoda příjmení u dočasného premiéra -- Mohamed Ghannúší -- s vůdcem zakázané islamistické strany -- Rašíd Ghannúší.

Demonstrace byly vyvolány sebeupálením mladého muže Muhammada Buazízího, kterému úřady zakázaly provozování obchůdku. Podobné sebeupálení se po několika týdnech opakovalo v Egyptě a čeká se, jestli se nyní vzpoura nerozšíří do dalších diktátorských režimů severní Afriky.

Všichni předpokládají brzké ukončení nepokojů.

Únor 2011

Bývalý prezident Ben Alí, který v lednu uprchnul do Saúdské Arábie, byl spolu se svou manželkou obžalován z krádeží majetku a možná bude vydán zpět. Jeho manželka totiž při svém útěku stačila odvézt tunu a půl zlata.

Rekapitulace událostí:

  • 17. prosince se upálil Muhammad Buazízí, 26letý nezaměstnaný, kterému úřady nedovolily provozování obchodu.
  • během následujících nepokojů přišlo o život 219 obětí, velká část z toho při požáru věznice.
  • 14. ledna uprchl Ben Alí ze země.
  • Dočasným zástupcem prezidenta je předseda parlamentu Fuád Mbazaa.
  • Premiérem "vlády národní jednoty" se stal Muhammad Ghannúší.
  • Byla pozastavena činnost doposud vládní strany RCD (pro zajímavost dodávám, že totalitní tuniská strana RCD a Mubarakova egyptská NDP byly donedávna členy socialistické internacionály).
  • Připravují se svobodné volby.
  • nepokoje se uklidnily a brzo se obnovil normální život. Do Tuniska začali normálně létat turisté.)

Politická situace prý nebudou mít vliv na turistický ruch, čemuž celkem věřím. Myslím, že letos zájezdy do Tuniska zlevní, pokud ovšem cestovky pro malý zájem nezačnou rušit charterové lety, což by mohlo vést k nižšímu objemu prodejů. To ale myslím, že nenastane.

Březen 2011

Premiérem nové vlády se 3. března 2011 stal Beji Caid el Sebsi, někdy též uváděný jako Beji Caid-Essebsi. Během pěti měsíců se mají uskutečnit nové volby.  

Tuniští obyvatelé, kteří chtějí emigrovat do Evropy, cestují na italskou Lampedúzu, čímž Italům dělají vrásky. Proč tolik Tunisanů odplouvá do Evropy: to není tím, že by utíkali před válkou (v Tunisku žádná není). Je to tím, že se na možnost emigrace do EU neskutečně těšili mnoho let a nyní jim za to nehrozí politické persekuce, jak by jim hrozily za minulého režimu. Každý mladý Tunisan chce žít v Evropské unii, změna režimu tuto touhu sice zmírní a časem odstraní, ale nestane se to hned.

 

 

Informace pro zvědavé turisty

Tunisko.com píše Yuhů, © 2005 - 2022, tel. 732 746 901, info@tunisko.com, kontakt.