Tabarka a okolí

Úplný severozápad Tuniska. Okolí Tabarky je dost zelené, protože tu ještě (na rozdíl od zbytku Tuniska) častěji prší. Skrze lesy se dá procházet po lesních cestách.

Tabarka

Město a zajímavý velký přístav pro výletní lodě na úpatí velkého horského masivu pokrytého něčím, co připomíná lesy. Další informace o místě Tabarka.

Ain Draham (Aïn Draham)

Městečko se střechami z červených tašek, takže vypadá jako vesnička někde na francouzském jihu. V jiných oblastech Tuniska se červené tašky nepoužívají. Nemám to potvrzené, ale myslím si, že červené tašky a šikmé střechy přinesli do Tuniska francouzští kolonizátoři v devatenáctém století. Ain Draham leží ve výšce 800 metrů a je křižovatkou turistických cest, po nichž se dá dojít k Průsmyku větrů, průsmyku Ruines nebo k jezeru Béri.

Bulla Regia

Rozsáhlý soubor zbytků města, jehož rozkvět připadá na 2. a 3. století našeho letopočtu, tedy do vrcholného římského období (v téže době byl např. postaven amfiteátr v El Jemu). K vidění jsou ruiny termálních lázní, divadla a asi deset podzemních obydlí s mozaikami. Jsou architektonicky zajímavě přizpůsobeny horkému a suchému klimatu.

Le Kef

Staré město vystavené na velkém horském masivu. Má zachovalé autentické uličky s určitým kouzlem. Můžete vidět ruiny velké baziliky Svatého Petra a mešitu Sidi-Bu-Makhlouf s osmiúhelníkovým minaretem a se dvěma kopulemi. Žil zde svatý Augustin.

Chemtou

Římané těžili v mramorových dolech v okolí zvláštní mramor okrového tónu, tak vzniklo město Chemtou. Spousta staveb se dochovala ještě z dob těžby, například obydlí lamačů kamene. Samotné město se nachází na kopci, byly v něm nalezeny zbytky divadla a fóra. Muzeum.

Beja

Staré město, zemědělské centrum. V antických dobách se zdejší nížině říkalo obilnice Říma (tento titul si ovšem přisvojovalo více oblastí). Od té doby ovšem ubylo srážek.

Dougga (Douga)

Dougga je nejlépe zachovaná a asi nejzajímavější tuniská památka z římského období (a to má Tunisko římských památek spoustu). Kapitol patří k nejkrásnějším dochovaným římským památkám vůbec. Chrám je zasvěcený Jupiteru (Diovi), Juoně a Minervě. V okolí je fórum s fénickým mauzoleem, horké lázně a divadlo s 3500 místy. Po celý rok se zde hrají různá představení. Další informace o lokalitě Dougga.

Maktar

Další archeologický špek Tuniska. Maktar má nejzachovalejší římské horké lázně v Africe, říká se jim "Velké jižní termální lázně". U vjezdu do města se nachází vítězný oblouk Baal El Aïn visící nad starým fénickým světcem/hrdinou (srovnejte fénický Baal = pelištejský Baal z Bible). V městečku Maktar je spousta dalších římských a byzantských památek. ..\mapy\tabarka2.jpg

Mapku a některé informace laskavě poskytla pobočka ONTT v Praze.

Fotografie použité na této stránce mi laskavě poskytnul Štěpán Komárek, který má svůj blog na www.blog.gekon.name.

 

Informace pro zvědavé turisty

tabarka hory 1tabarka pevnost 1tabarka skala detailtabarka lestabarka kravytabarka plaztabarka zatisitabarka zaliv 2


Tunisko.com píše Yuhů. Kontakt. Původní adresa byla tunisko.rovnou.cz.