Sahel, střední Tunisko

Jako Sahel se obvykle označuje historická arabská oblast Tuniska kolem svatého města Kairouanu. V dnešní době je Sahel znám spíše svými hotely na pobřeží kolem Sousse a Monastiru.

..\mapy\sahel.jpg

Sousse

Přímořské město Sousse je třetí největší město Tuniska. Doporučuji navštívit všem, kdo si chtějí udělat obrázek o všech sférách tuniského života. Další informace o městě Sousse.

Monastir

Bývalé římské město Ruspina získalo velký význam v 8. století, když v něm byl postaven opevněný ribat. Ribat je klášter, osídlený muslimskými mnichy a zároveň vojáky (murabitinové). Opevněný ribat je zajímavou památkou, kterou doporučuju k prohlédnutí. V ribatu je mimo jiné muzeum, kde jsou v opuštěných vitrínách vystaveny vzácné kordóbské astroláby (z roku 927) a staré arabské tkaniny nebo hrníčky demonstrující staré arabské umění. Zajímavá novostavba Monastiru je mauzoleum Habiba Bourguiby. Monastir je velmi oblíben turisty, takže ve středu města je občas jak na Václaváku. V okolí Monastiru je mnoho moderních zahradních hotelů, poblíž je mezinárodní letiště. Další informace o městě Monastir.

Mahdia

Starý fénický a římský přístav Cap Afrique byl jeden čas v 10. století za Fatimidů hlavním městem Tuniska (před Tunisem a po Kartágu), viz historii. Atmosférou se Mahdia dost podobá Monastiru, od nějž je kousek na jih. Pobřeží obklopují moderní hotely, je zde docela čisté moře (narozdíl třeba od Sousse). V Madhii stojí za vidění typická brána Skifa Kahla a kousek dál pevnost ze 16. století zvaná Borj Mahdia.

Port El Kantaoui

Port znamená přístav. Port El Kantaoui je moderní letovisko s přístavem. Kromě přístavní oblasti s mnoha malými i velkými hotely má i cosi jako centrum vystavěné v moderním stylu s dvoupatrovými domy, širokými ulicemi a kašnami. Opravdu moc hezké místo, líbilo se mi tu. Hodně zeleně a dost kaváren či restaurací. Celé město je nové, hotýlky jsou postavené podle vzorů ze Sidi Bou Said. Další informace o Port El Kantaoui.

Sbeitla

Leží už hodně na západ, takže nebývá uváděna v souvislosti se Sahelem. Správní centrum oblasti, ale hlavně významné římské ruiny. Další informace o Sbeitle.

Kairouan

Čtvrté svaté město islámu a hlavní svaté město severní Afriky (Maghrebu) leží ve vnitrozemí asi 70 km na západ od Sousse. Mezi početnými zajímavostmi vyniká Velká mešita, která zavírá už ve dvě odpoledne a potom se do ní nesmí. Kromě svatého města islámu je Kairouan nepochybně i svatým městem nepořádku. Já jsem si Kairouan oblíbil kvůli zdejšímu medovému pečivu. Další infrmaceo Kairouanu.

El-Jem

El Jem je na mapě malá vesnička, uprostřed ní ovšem stojí obrovské a úžasně zachovalé římské koloseum, postavené ve třetím století. Se vstupenkou do kolosea můžete potom navštívit i muzeum obsahující stovky římských mozaik vykopaných v okolí. Podrobnosti a fotky El-Jem

Sfax

Druhé největší město Tuniska obvykle není nejčastějším cílem cestovek, ale za návštěvu stojí. Sfax je de facto hlavní město tuniského jihu, protože jde o obchodní, zemědělské a průmyslové centrum. Medina Sfaxu má mocné hradby s bránou Bab Diwan se třemi oblouky. Palác Dar Jellouli ze 17. století s muzeem, poblíž velká mešita.

Kirkény

Menší ostrovy poblíž města Sfax. Na většině pláží je nepořádek, je tu hezky, pár silnic, asi sedm letovisek s menšími hotely. (Iles Kerkennah) Neznám žádný způsob, jak se na Kirkény dostat.

Informace pro zvědavé turisty

sousse 21monastir 38monastir 37kairouan amplion 4kairouan koberceel jem 32


Tunisko.com píše Yuhů. Kontakt. Původní adresa byla tunisko.rovnou.cz.